Який реальний стан з математичною грамотністю українських школярів і що з цим робити?
Українські школярі відстають у знаннях з математики та природничо-наукових дисциплін на 1,5 року. Це результат міжнародного дослідження PISA-2022, яке оцінює знання 15-річних підлітків.
Проблема з доступом до якісної освіти за останні роки суттєво погіршилася. Пандемія, довготривала дистанційна освіта, постійні тривоги, обстріли та перебої зі світлом сприяли освітнім втратам школярів.
Найбільше з-поміж усіх навчальних предметів постраждав саме рівень математичних здібностей. ДПА з математики вже третій рік поспіль скасовують і рівень знань учнів невпинно падає.
Результати дослідження PISA продемонстрували, що:
Лише 58% українських школярів досягли базового рівня математичної грамотності. Ці показники гірші за середні значення по країнах ОЕСР*, де базового рівня сформованості математичної грамотності досягли 69% підлітків.
Частка найуспішніших учнів в Україні (тобто тих, які досягли рівнів 5 і 6 на предметних шкалах PISA) є незначною: 3% — у математиці в той час, коли в країнах ОЕСР цей показник у середньому складає 9%.
У великих містах середній бал учнів з математики становить 506, що значно більше за середній бал тих учнів, які проживають в інших типах населених пунктів. Найгірші результати мають учні, які мешкають у сільській місцевості. Їхній середній бал з математики становить 414, що на 92 бали нижче, ніж середній бал їхніх однолітків з великих міст. Така різниця еквівалентна більш ніж 4,5 року навчання, що свідчить про глибоку сегрегацію. Такий розрив швидше за все спричинений соціальноекономічним статусом учнів, які проживають у різних типах місцевостей. Так, ті заклади, що розташовані в сільській місцевості, мають як низькі показники соціально-економічного статусу учнів, так і нижчу успішність, порівняно з тими закладами, що розташовані у великих містах.
Що можуть зробити батьки для того, щоб підвищити рівень математичної грамотності дітей? Кілька важливих порад:
#1. УСВІДОМТЕ ПРОБЛЕМУ.
Осмислити і не чекати. Не сподівайтеся, що хтось інший вирішить це питання. Держава, МОН, школа, вчителі... Майбутнє ваших дітей тільки у ваших руках.
#2. ПРОДІАГНОСТУЙТЕ ЗНАННЯ.
Щонайменше попросіть шкільного вчителя чи репетитора дати зворотний звʼязок по рівню знань вашого школяра. Найкращий варіант — пройти повноцінне тестування, щоб якомога точно визначити прогалини в знаннях.
До речі, 10-класники мають можливість пройти таку діагностику безкоштовно за програмою підтримки абітурієнтів в нашому навчальному центрі. Заявку можна подати за цим посиланням.
#3. РОЗСТАВТЕ ПРІОРИТЕТИ.
Приділяйте навчанню дитини і математиці, зокрема, більше уваги. Можливо навіть доведеться пожертвувати іншими заняттями чи гуртками, щоб підтягнути знання дитини.
#4. ВИКОРИСТОВУЙТЕ БУДЬ-ЯКІ ДОДАТКОВІ МОЖЛИВОСТІ ПОЛІПШИТИ ЗНАННЯ.
Як платні, так і безкоштовні. Звичайно найефективніший варіант — це робота з репетитором. Але якщо ви маєте обмежені ресурси, шукайте безкоштовні онлайн-уроки чи старшокласника, який зможе пояснити вашій дитині незрозумілі теми за невелику плату чи за бартером.
#5. ПІДГОТУЙТЕ ДИТИНУ ДО ЗНО.
Нагадуємо, що математика є обовʼязковим предметом ЗНО (НМТ), тому готуватися до математики треба не в 11 класі, а завчасно.
Важливо, щоб учні мали хорошу шкільну базу. Так, наприклад, на річний курс з математики ми в освітньому центрі «ЯвКурсі» не приймаємо дітей, які не мають мінімально необхідних знань. Інакше вони просто не зможуть повноцінно навчатися в групі. Саме тому діагностику важливо пройти ще в 10 класі, а не відкладати це на 11 клас.
Якщо рівень недостатній, учню рекомендують підтягнути знання з репетитором, а лише потім приходити на саму підготовку. Або ж вони можуть пройти у нас двомісячний інтенсивний курс «Математика+», а вже потім йти на річний курс з математики.
Навіть якщо ваша дитина в 9 чи 10 класі, подумайте про майбутнє завчасно. Батьки старшокласників можуть отримати безкоштовну онлайн-консультацію з провідними експертами.
*ОЕСР — Організація економічного співробітництва та розвитку.
Comentários